Výstava obrazů                               

Erika Bornová    Tomáš Císařovský                             Mařížská kaple

,,Vložte svůj stín na sluneční hodiny “

Vernisáž výstavy  -  zahájení festivalu ve středu 2. 8. od 17 hodin

Letošní společnou festivalovou výstavu v Mařížské kapli nazvali manželé Erika Bornová a Tomáš Císařovský úryvkem z básně R. M. Rilkeho. Srdečně vás zveme na její vernisáž v rámci slavnostního zahájení 10. ročníku Slavonice Festu i na návštěvu během festivalu. Denně od 13 do 18 hodin. Vstup volný.

Sochařka a malířka Erika Bornová vychází ve své tvorbě z autobiografických námětů, avšak nechává diváky na pochybách, kde je hranice mezi skutečností, snem a fantazií. Její práce vynalézavě navazují na tradiční postupy výtvarného umění a svébytným způsobem je rozvíjejí, mnohdy však provokují jak svým obsahem, často s erotickým podtextem, tak ztvárněním. Používá velmi netradiční materiály - jako jedna z prvních sochařek u nás začala pracovat s polystyrenem - a jejich překvapivé kombinace.

Tomáš Císařovský je jedním z nejuznávanějších současných českých malířů. Maluje olejovými, výraznými odstíny, většinou portréty a figurální výjevy, v posledních letech i krajinu. Pracuje v tematických cyklech, např. Z deníku dědy legionáře (1989), Naty, přepni to! (1994), Bez koní (1996), Prázdniny v Čechách (2006). Jeho figurální a portrétní malba, doplněná krajinnými motivy, se prolíná s cykly obrazů, které dokumentují malířovo individuální směřování a českou společnost s jejími proměnami. Pravidelně vystavuje v českých i zahraničních galeriích a jeho dílo je zastoupeno ve veřejných i soukromých sbírkách.

 

DEBATA S ČESKÝMI NOVINÁŘI          sobota  5. 8. / 19:00 / OFYR "ViP" Gril Besídka               

Dezinformace -  5 minut po 12

Novinářský inkubátor uvede ve spolupráci se SLAVONICE FESTem  již čtvrtou festivalovou novinářskou debatu.
I ta letošní se dotkne tématu, které rozdělilo demokratickou společnost. Informační válka cíleně oslabuje kvalitu našeho života a stabilitu euroatlantické civilizace. Doposud jsme se o manipulativních zprávách nenaučili vést klidnou, informovanou debatu na úrovni rodin, natož vlád a států. Čas je přitom drahý a přetížená planeta nepočká. Kde se dnes nachází zdroje a praví původci hybridních hrozeb? Jak se jejich cíle projevují v praxi, jak ovlivňují válku na internetu i na Ukrajině a kdy to konečně skončí? Odpovědi nabídnou přední čeští odborníci a žurnalisté s bezprostřední zkušeností s dezinformační mašinérií.

 

Debatu moderuje Kateřina Procházková, novinářka a analytička projektu Sinopsis.
Hosty debaty budou:
Stálý zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín.
Blogger a zdravotní bratr Karel Paták - Visegrádský jezdec.
Expert na dezinformace František Vrábel.
Zakladatel Novinářského inkubátoru Tomáš Bouška.

Styl debaty bude opět neformální, bar i gril otevřený. Vstup volný.

 

Přednáška a debata               čtvrtek 3. 8. / 11:45 / dvorana Spolkového domu

Greenfilming - Férovější natáčení  "NO PLANET, NO FILM!"

Filmový průmysl pomalu začíná přecházet na udržitelnější styl výroby. Jak v praxi probíhá zelená transformace, kterou všichni vítají, ale málokdo se na ní chce podílet? Co nejhoršího se dá najít v odpadkovém koši a proč to vlastně není tak důležité, jako když celý štáb vynechá k obědu maso? To divákům festivalu přiblíží ADAM KARÁSEK, filmař a konzultant udržitelnějšího natáčení ze společnosti PLANET A FILM, kerá se od loňska stará o to, aby byl i Slavonice Fest zelenější. Dlouhodobě také spolupracuje na udržitelném natáčení s TV Nova, Českou televizí, Total Helpart  T.H.A. a dalšími. Vstup volný.

 

Výstava fotografií      

Roman Franc              Festivalové centrum - Institut Slavonice                     

Brněnský fotograf Roman Franc je známý svými černobílými skupinovými forografiemi, jejichž třicítka se dostala i do sbírek knihovny Amerického Kongresu. Skupinové portréty ho přivedly do různých míst i situací. Například v roce 2020 před americké kongresmany, kteří se sešli, aby oslavili třicáté výročí projevu Václava Havla. "Předtím, než jsem začal fotit, vystoupila písničkářka Joan Baezová. A pak jsem před nimi jsem stál já a měl udělat dvě fotky. Říkal jsem jim, že fotografuji pomalu a mám speciální techniku, takže se mají dívat do foťáku, mohou dýchat, ale nesmí mrkat. Smáli se snad všemu, co jsem řekl. Někdo dokonce vykřikl: This is so Czech! Večer na recepci v Kongresu za mnou přišlo plno lidí, plácali mě po ramenech a říkali, že to bylo dobré, že to focení bylo úžasné a že si původně mysleli, že je to nějaké představení a že jsem herec," popsal Roman Franc pro magazín Aktuálně.
Výstavu  připravilo slavonické Centrum pro budoucnost a je přístupná po celé prázdniny.

 

 

 

 

 

Marek Číhal         "13 Apoštol"           GALERIE MASNA

Vernisáž proběhne v předvečer Slavonice Festu,  v úterý 1. 8. od 18 hodin.

 
 
 
Marek Číhal ve výstavě "13 Apoštol"  v unikátních prostorách bývalého koňského řeznictví u Abbého představí sérii neonových kreseb, olejomaleb a litografií.
 
 
 
 
Galerii MASNA, která výstavu připravila,  najdete u Horního náměstí nedaleko kašny sv. Floriana v ulici B. Němcové


 

Slavonice Fest pro děti

Nejen dospělé, kterým je určený, ale i děti to našem  festivalu dost baví. Proto už od druhého ročníku pro ně připrvujeme malý dětský program. Můžete s nimi vyrazit do kina na dětské filmy, odpolední koncerty do Stodoly Maříž, na výstavu, fajn je i hřiště u Kina Stodola a hlavně naše odpolední dětská výtvarná dílna.  

Sekce ČESKÁ TELEVIZE PRO NEJMENŠÍ (ČTN)
Spolu s naším programovým partnerem ČESKOU TELEVIZÍ jsme v Sále Institut 1 připravili od čtvrtka do soboty od 10 hodin promítání pro malé diváky. Na tuto sekci  je vstup zdarma

Sekce S DĚTMI DO KINA (DK)
Ceny vstupenek na  dětské celovečerní filmy z této sekce (Kocour v botách, Super Mario Bros., Království koček) a slevy pro děti najdete ZDE.

FESTIVALOVÁ TVŮRČÍ DÍLNA
Od čtvrtka do soboty od 15 do 17 hodin si můžou děti zatvořit v naší tvůrčí dílně v prvním patře školy na náměstí. Ve čtvrtek a pátek budou pod vedením lektorky Kláry, která je s námi už od prvních ročníků,  společně vytvářet malý animovaný film. Sobotní dílničku pak povede lektorka a malířka Marcela Burdová. Děti do 6 let z důvodu bezpečnosti pouze v doprovodu rodiče. Vstup zdarma.

 

Charita na Slavonice Festu

I letos společně podpoříme naše dvě spřátelené charitativní organizace. Znáte je dobře z minulých let. Ta první je místní, slavonická a ta druhá pražská. Obě ale pomáhají i daleko za hranicemi svého "trvalého bydliště". Jsou to srdcaři a ti, kterým pomáhají, stateční bojovníci. Jsme moc rádi, že jsou součástí Slavonice Festu.

KAPIČKA Z.S. - pomáháme nákupem

Charitativní bazárek Kapička z.s. v Kulturáku podporuje malé děti s akutní leukemií  a jejich rodiny. Založila ho slavonická maminka Naďa Cigaleová, když život jejího syna zachránila transplantace kostní dřeně. Denně od 10 do 19 hodin můžete v Kapičce přispět nákupem letního festivalového modýlku malým pacientům z Dětské hematoonkologie v Českých Budějovicích a Transplantační jednotky kostní dřeně v Praze Motole  i vy. V Kapičce bude také probíhat kasičková sbírka a budete si moct koupit kapičkové tašky.
OTEVŘENO BUDE:  St 10:00 - 12:00  13:00 - 16:00 / Čt - Pá 10:00 - 16:00 / So 10:00 -12:00

 

PINK BUBBLE - připijeme si spolu na zdraví!

Organizace, která pomáhá onkologickým pacientům na prahu dospělosti, bude mít na  na Slavonice Festu SKVĚLÉ RŮŽOVÉ CHARITATIVNÍ FRIZZANTE, kterým ji už tradičně  podporuje naše partnerské moravské Jindrovo Vinařství. Takže každá sklenička růžových bublinek, kterou si dáte, bude opravdu na zdraví. Letošní novinkou je i charitivní Pink Bubble Popcorn. Přispějete jejích prostřednictvím mladým lidem, jimž zkomplikovalo život onkologické onemocnění, být šťastnější a postavit se co nejdříve zpátky na vlastní nohy. Více se dozvíte na www.pinkbubble.cz.
Přispět můžete přímo i na účet po načtení QR kódu v aplikaci vaší banky: