Pátek 2. 8. - festivalové tipy

Vyrážíte na festival až dneska po práci? Tak hlavně pevné nervy a KLID za volantem! My se na vás s Tomášem Klusem už těšíme - na podvečerní debatě s českými novináři a samozřejme na večerním koncertě v kultovním slavonickém Kulturáku - stavbě, do které se vejde celé město:)

PROGRAM Slavonice Festu stále po ruce!
Přidejte si na plochu svého chytrého telefonu nebo tabletu https://app.slavonicefest.cz (QR kód) a naplánujte si svůj denní program.

 

Speciál "Lež není pravda"

Na dnešek jsme v rámci našeho programu připravili spolu s pražskou kanceláří nadace Heinrich-Böll-Stiftung speciál, který se ve třech zastaveních během celého festivalového dne dotkne jednoho z aktuálních problému dneška. DEZINFORMACÍ.
Jak je poznat, jak se orientovat v médiích, která sledovat a od kterých si nenechat lhát, jak fungují média u nás a u našich evropských sousedů… na tyto i další otázky se společně pokusíme najít odpověď v dokumentárním filmu, podvečerní debatě s českými novináři a zpěvákem Tomášem Klusem i během jeho večerního koncertu. Slavonice Fest podporuje nezávislá média, proto přijměte naše pozvání:

dokumetární Film    "Co dokáže lež"                                                    2. 8. / 12:30 / Sál Institut 1

Koprodukční dokument České televize a ARTE analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Snaží se zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a na takzvaných konspiračních webech. Autoři také hledali odpověď na otázku, do jaké míry jsou šířené zprávy, příběhy a emoce součástí ruské propagandy a jakou roli v tom hrají čeští občané, kteří jsou z nejrůznějších důvodů nespokojení s vývojem v zemi po roce 1989. V dokumentu účinkují respektované osobnosti z České republiky i zahraničí, které se tématu dlouhodobě věnují. Režisér Tomáš Kudrna se svým týmem natáčel v České republice, Velké Británii, Holandsku a Rusku.

DebatA s českými novináři                                  2. 8. / 18:00 / ViP Gril Besídka

Ve ViP Grilu na dvoře Besídky si v 18 hodin  bude povídat Ondřej Trojan s novináři Petrou Procházkovou, Johanou Hovorkovou, Martinem Fendrychem, Tomášem Bouškem a zpěvákem Tomášem Klusem na téma:

"Mediální gramotnost a role médií v demokratické společnosti"

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petra Procházková z Deníku N  je novinářka, spisovatelka a humanitární pracovnice, známá válečná zpravodajka z konfliktů, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu na Kavkaze. V roce 2018 odešla spolu s dalšími novináři z Lidových novin kvůli aféře s vládou podstrčeným textem podporujícím pozici předsedy vlády a faktického vlastníka vydavatelství Mafra, Andreje Babiše.
Johana Hovorková z deníku Fórum24 je novinářka a autorka „Obrany před Babišem“, knihy rozhovorů s Pavlem Šafrem popisujících změnu, jež se v České republice odehrála poté, co domácí oligarchové převzali mediální domy, které vydávají nejsilnější noviny v zemi.
Martin Frendrych, novinář, spisovatel a bývalý politik je komentátorem Aktuálně.cz a časopisu Insider.
Jako speciální host vystoupí zpěvák Tomáš Klus.
Do diskuze přispěje za pražskou kancelář Heinrich-Böll-Stiftung i její programový koordinátor Tomáš Bouška, zakladatel spolku a webu Političtí vězni.cz
Vstup volný, gril i bar otevřený, styl debaty neformální:) Všichni jsou vítáni!

Filmové delegace

Projekce ve všech osmi sálech začínají už v 10 hodin. Autobus na projekce do FRATRES jede v 9:40 a ve 12:10 od Pekárny.  Letní kino Cinestar  uvede dnes od 21 hodin český film Teroristka.

Toman 12:30 | kino stodola | film uvede režisér Ondřej Trojan

Toman

Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo.

V hlavní roli Jiří Macháček. Dále hrají Kateřina Winterová, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Stanislav Majer,  Jaromír Dulava, Roman Luknár a další.

 

Forman vs. Forman  15:00 | Spolkový dům | film uvede producentka Kateřina Černá

Forman vs. Forman

Dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny.

Snímek, který vznikl v česko-francouzské koprodukci společností Negativ, Alegria, České televize a ARTE, je uceleným životním portrétem jednoho z předních českých režisérů Miloše Formana, sumarizuje jeho životní cestu, na níž se prolíná přízeň s ranami osudu, osobní pátrání i tápání. Snímek je koláží často neviděných soukromých oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr.

 

 

Sněží  17:15 | škola náměstí | Film uvedou herečky Petra Nesvačilová a Hana Vágnerová

Sněží!
Křehký poetický filmový debut režisérky a scenáristky Kristýny Nedvědové a tři generace žen v podání Petry Nesvačilové, Hany Vágnerové, Vandy Hybnerové a Moniky Pošívalové.

Tereza (30) se svým přítelem Františkem a sestrou Petrou plánují po druhé svatbě svého otce navštívit matku, která se kromě domu stará také o babičku, jejíž psychický stav Terezu znepokojuje. Ke smůle všech zúčastněných svou životní frustraci obrací v užitek a dává domácnost do pořádku. Někomu se včas podaří z její přítomnosti utéct, jiní po ní, jak to tak bývá, musí přijít a věci narovnat. Film o známých rodinných vztazích, problémech i tajných přáních.

 

Až budou krávy lítat  19:15 | Kino Základka | Film uvede režiséka Tereza Kopáčová

Až budou krávy lítat

Mladá plnoštíhlá učitelka základní školy v Berouně s pečlivě pěstovaným mindrákem ze své postavy dostane na pražském kurzu burlesky příslib stát se atraktivní. Vezme to jako terapii nejen pro sebe, ale potažmo i pro problematického handicapovaného žáka, se kterým se dostala do konfliktu. Jádrem sporu s jeho otcem je otázka, jestli problém či mindrák skrývat, nebo s ním bojovat tím, že se odhalím. V případě dvou hlavních hrdinů doslova. Okolí ale není na nahotu „tlusté holky“ připravené a ona tak ztrácí práci, své blízké i pověst. Podaří se jí dokázat sobě i ostatním, že tlustá neznamená postižená nebo snad dokonce nesvobodná?
Režie: Tereza Kopáčová
Hrají: Eva Hacurová, Jana Burkiewiczová, Eva Burešová, Sabina Remundová, Filip Král, Stanislav Majer a další

 

Výstavy

"stín ve křoví"  výstava malířky dany sahánkové                                 Kulturbrücke Fratres

"Výběry z cest" výstava Martina Ceplechy

Denně od 10 do 15  hodin. Vstup volný.

„SARKOFÁG PRO KRÁLOVNU“ Pavel štingl, Zdeněk Lhotský                  kostel Maříž

Od 13 do 18 hodin. V přilehlé zahradě si můžete prohlédnout sochy a instalace MARTINA CEPLECHY. Vstup volný.

"Toman"  filmové fotografie Báry Lockefeer                                         festivalové centrum

Celý den. Vstup volný.


Jízní řád festivalového autobusu ZDE.

hudba

Do Stodoly Maříž doporučujeme vzít si deku nebo podsedáky. Sedí se na balících slámy a leží na louce:)

15:00 StodolA Maříž

Eva Turnová a Eturnity a Pokáč

21:00 Kulturák

koncert Tomáše Kluse a DJ BILLY HOPP feat. SAXO JOHAN Afterparty

Charita na Slavonice festu - pomáháme společně

PINK BUBBLE

Organizace, která podporuje onkologické pacienty na prahu dospělosti, bude mít na  na Slavonice Festu charitativní FRIZANTE, kterým ji podpořilo Jindrovo Vinařství. A každá sklenička, kterou si dáte, bude opravdu na zdraví.  Přispějete jejím prostřednictvím mladým lidem, kterým zkomplikovalo život onkologické onemocnění, být šťastnější a postavit se co nejdříve zpátky na vlastní nohy. Více se dozvíte na www.pinkbubble.cz

 

KAPIČKA Z.S.

Charitativní bazárek Kapička z.s. v Kulturáku podporuje malé děti s akutní leukemií  a jejich rodiny. Založila ho slavonická maminka Naďa Cigaleová, když život jejího syna zachránila transplantace kostní dřeně. Denně od 10 do 19 hodin můžete v obou prodejnách Kapičky přispět nákupem letního festivalového modýlku malým pacientům i vy. V Kapičce bude také probíhat kasičková sbírka, budete si moct koupit kapičkové tašky nebo zacvičit jógu pod širým nebem s Míšou.

Hezký den!