sobota 6. 8. - festivalové tipy


Své filmy dnes uvedou režisérka Helena Třeštíková a režisér Josef Císařovský, ve Stodole Maříž se potká mladá písničkářka s bigbeatovou legendou a na Kulturák Stage se vrací Vypsaná fixa.

První autobus na koncerty do Maříže jede ve 14 hodin od Pekárny. Další časy odjezdů najdete ZDE.

PROGRAM Slavonice Festu stále po ruce!
Přidejte si na plochu svého chytrého telefonu nebo tabletu https://app.slavonicefest.cz (QR kód), přihlašte se a naplánujte si svůj denní program. V aplikaci i na webu  uvidíte barevně rozlišenou obsazenost jednotlivých sálů.

 

FilmovÉ delegace

Projekce ve všech šesti sálech začínají už v 10 hodin, poslední ve 21:15. Letní kino Cinestar  uvede dnes od 21 hodin americkou fantasy Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství.

Muž zbavený tíže | 10:00 | škola náměstí | po filmu diskuze s režisérem Josefem Císařovským

Muž zbavený tíže / předfilm ČernobíláPod zdánlivě prostými všedními výjevy obrazů Kamila Lhotáka se skrývá znepokojující magnetismus vzpírající se logickému vysvětlení. Dokumentární film Muž zbavený tíže hledá dosud neznámé skutečnosti a snaží se je propojit do nových souvislostí. Režisér Josef Císařovský se s pomocí umělcova syna Kamila Lhotáka Juniora, publicisty Jana Králíka, autora monografií Libora Šteffka, sběratele a nakladatele Jana Dvořáka, tiskaře Martina Boudy a dalších pamětníků snaží hledat inspirační zdroje Lhotákovy imaginace i události, které ovlivnily nejen jeho výtvarnou cestu ale i samotný život. Existovala vůbec „tajemná ohrada snů“ s dírou po suku, jíž nahlížel do dílny, kde se na periferii města opravovala auta a letadla? A pokud ano, kde stála? Kým je onen „muž zbavený tíže“, který si vykračuje vzduchem? Je to on sám? Víme, že jedním silným impulsem pro malého Kamila Lhotáka byla pražská výstava v roce 1891, na které došlo k zřícení horkovzdušného balónu Kysibelka. Lhotáková touha zbavit se zemské tíže se pak prosazovala v celé řadě jeho dalších děl. Stejně jako jeho láska k starým automobilům a nejrůznějším vznášedlům, k magickému Českému středohoří i opuštěným periferiím a tajemstvím skrytými za ohradami. Jeden vypadlý suk tak spojuje celý sled asociací, vzpomínek a snových výjevů. Autoportrét Kamila Lhotáka levitujícího nad Ohradou snů se proměňuje v Muže zbaveného tíže, který se nakonec snáší k zemi jako vzkaz z nebes v podobě novinového útržku.

René, vězeň svobody  | 12:30 | Spolkový dům | film uvedE režisérka Helena Třeštíková a producentka Kateřina Černá

René - Vězeň svobodyJeden z nejznámějších českých kriminálníků je zpět. Nenapravitelný recidivista René s blednoucím tetováním „Fuck of people“ na krku s příchodem padesátky tak trochu dospívá a bilancuje.

Postupně zjišťuje, že i jeho život je příliš krátký na to strávit ho za mřížemi. Od premiéry původního filmu, oceněného Cenou Evropské filmové akademie za nejlepší dokument, se za každou cenu snaží vyhnout vězení. A pouští se do vztahů, které mají šanci vydržet i déle než pár týdnů. Jeho sžíravý postoj vůči systému mu však zůstává. Přesto se René proměňuje a Helena Třeštíková je opět u toho. V prvním dokumentu z roku 2008 diváci sledovali Reného od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let, nyní byl v hledáčku kamery dalších třináct, dohromady neuvěřitelných třicet tři roků.

 

Jízní řád festivalového autobusu ZDE.

hudba                                 

15:00 StodolA Maříž          Rozálie Havelková 
                                                  Kuře v hodinkách - Flamengo reunion

Mladá herečka, zpěvačka a hráčka na harmoniku Rozálie Havelková okouzluje svou bezprostředností a talentem.  Publikum ve Stodole Maříž si určitě podmaní.

FLAMENGO reunion session navazuje na období let 1970 - 1972, kdy za mikrofonem zněl hlas Ivana Khunta a následně také Vladimíra Mišíka. Program nesoucí název Kuře v hodinkách slaví 50 let se bude opírat především o zmíněnou desku. Kapela při této příležitosti zahraje Kuře v hodinkách.

Do Stodoly Maříž doporučujeme vzít si deku nebo podsedáky. Sedí se na balících slámy a leží na louce:)

21:00 KULTURÁK STAGE       Koncert skupiny Vypsaná Fixa

                                                                     Afterparty saint Romain

Vypsaná fixa je pardubická skupina mající základy v rocku obohaceném o prvky jiných žánrů; sama kapela se někdy označuje za pop punkovou.Výrazným prvkem skupiny jsou její básnické, surrealistické texty, které píše frontman Michal Mareda.

Afterparty roztanční projekt  hudebníka Romana Štefla. SAINT ROMAIN bude skvělou tečkou za sobotním festivalovým večerem!

 

VýstavY

Klára Sedlo " 24 snů za vteřinu"                                                           kostelík / kaple v Maříži

Výstava obrazů mladé akademické malířky otevřená denně od 13 hodin do 18 hodin. Vstup volný.
Znáte ten pocit, když usínáte a před očima se vám míhají úryvky z dnešních zážitků, vzpomínky, myšlenky a vize? To vše se postupně prolíná do bizarní kompozice, která vás přenese do říše spánku – a nebo vám nedá spát. Dostáváte se totiž na kraj svého podvědomí, kde se skrývají netušené věci…
Přesně na této hranici – snu a reality – se pohybuje tvorba Kláry Sedlo. Obrazy, které můžete na výstavě vidět jsou jakýmsi průřezem, ochutnávkou jejího způsobu vyjadřování a vidění světa. Jedná se humorné, podivné, někdy mystické až strašidelné výjevy, zkrátka sny, které si můžete užít za bdělého stavu.

 martin Ceplecha "v zahradě“                                                                zahrada u Mařížské kaple

 Instalace soch a objektů přístupná od 13 do 18 hodin. Vstup volný.

 Další výstavy najdete ve Spolkovém domě a Festivalovém centru.

Charita na Slavonice festu - pomáháme společně

PINK BUBBLE

Organizace, která podporuje onkologické pacienty na prahu dospělosti, bude mít na  na Slavonice Festu charitativní FRIZANTE, kterým ji podpořilo Jindrovo Vinařství. A každá sklenička, kterou si dáte, bude opravdu na zdraví.  Přispějete jejím prostřednictvím mladým lidem, kterým zkomplikovalo život onkologické onemocnění, být šťastnější a postavit se co nejdříve zpátky na vlastní nohy. Více se dozvíte na www.pinkbubble.cz

 

KAPIČKA Z.S.

Charitativní bazárek Kapička z.s. podporuje malé děti s akutní leukemií  a jejich rodiny. Založila ho slavonická maminka Naďa Cigaleová, když život jejího syna zachránila transplantace kostní dřeně. Denně  10 -12 a 13 -16 hodin můžete v Kapičce v Kulturáku přispět nákupem letního festivalového modýlku malým pacientům i vy.