Pohani
Pohani Sekce České filmy

PŘEDPREMIÉRA. Čtvrteční projekci uvede režisérka Olga Dabrowská, herečky Lenka Vychodilová a Eva Alner a další členové tvůrčího týmu. Po filmu následuje diskuse.

Čtvrtek 3.8.|12:30|SPOLKOVÝ DŮM
Sobota 5.8.|19:15|SÁL INSTITUT 2

Drama|2023|Česko|92 min

Režie: Olga Dabrowská

Hrají: Lenka Vychodilová, Eva Alner Jízdná, Tereza Slánská, Josef Polášek, Jiří Racek, Ondřej Lechnýř, Zdeněk Podhůrský, Tereza Šefrnová, Ondřej Malý

Dramatický půdorys příběhu odehrávajícího se v ukrajinské Oděse vychází ze stejnojmenné divadelní hry Anny Jablonské, která tragicky zahynula při teroristickém útoku na moskevském letišti Domodedovo v roce 2011.

 

Existenciální drama představuje bezbožnou a vystresovanou rodinu, jejíž členové nežijí šťastné životy. Domácnost bez radosti a všudypřítomná nervozita, nespokojenost a frustrace vytvářejí tísnivou atmosféru. Touhy a sny si každý skrývá sám v sobě. Do této rodiny nečekaně zavítá bigotně věřící babička a začne ji ,,zachraňovat“. Matka, otec i dospívající dcera jsou denně vystavováni projevům její kritiky a je jim energicky vnucována babiččina představa nápravy. Rodina prochází nucenou proměnou, obzvláště když se začínají dít zdánlivé zázraky. Tento proces se ale čím dál víc příčí vnučce, která prožívá své vlastní problémy dospívání a její střet s babičkou vyústí v tragédii. Toto neštěstí paradoxně dovede rodinu ke skutečnému očištění, vedoucímu až ke skutečnému zázraku.

Černobílý snímek Pohani se také dotýká problému ukrajinského pravoslaví, které bylo donedávna řízeno moskevským patriarchátem, podléhajícím státní moci. Na tomto příkladu se ukazuje princip dopadu zneužitého náboženství na osudy lidí. 

 

Čtvrteční projekci uvede režisérka Olga Dabrowská, herečky Lenka Vychodilová a Eva Alner a další členové tvůrčího týmu. Po filmu následuje diskuse.

 

 

Trailer