Sarkofág pro královnu
Sarkofág pro královnu Sekce České filmy

Dokumentární|2018|Česko|90 min.

Režie: Pavel Štingl

Hrají: Bjöern Nørgaard, Zdeněk Lhotský a další

Sběrný dokument Pavla Štingla o uměleckém objektu, na jaký si dosud ještě nikdo netroufl ani pomyslet.

 

Projekci doprovodí přednáška Zdeňka Lhotského " Cesta k sarkofágu" a diskuse s režisérem Pavlem Štinglem.
V mařížské kapli můžete navštívit výstavu k filmu, jejíž vernisáž bude ve středu 31. 7. od 18 hodin  jedním ze zahajovacích programů Slavonice Festu.

 

Sochař královské rodiny, přední dánský umělec Bjöern Nørgaard, realizuje epochální objekt – skleněný sarkofág pro dánskou královnu Margaretu II. do královské krypty v katedrále v Roskilde. Rozhodnutí vymodelovat prázdnotu dvou lidských těl v křišťálovém obalu více než sedm tun těžkém je nebývalý záměr nejenom umělecký, ale také naprosto nevídaná odvaha technologická. Každý ze šesti kusů sarkofágu totiž musí procházet zdlouhavou technologií pomalého chlazení, jinak hrozí jeho destrukce vlivem změny okolní teploty. Po několikaletých peripetiích s hledáním výrobce se obrátil na Zdeňka Lhotského, člena skupiny Tvrdohlaví, žáka a pokračovatele tradice slavné huti profesora Libeňského. Bjöern Nørgaard pro realizaci svého mimořádně odvážného díla neobjevil na celém světě jiné místo, než továrničku kdesi v Sudetech.

Ve sběrném dokumentu vedeme rozhovory se dvěma naprosto odlišnými a mimořádně zajímavými uměleckými osobnostmi a sledujeme autentické drama vzniku skleněného sarkofágu, které je založené na mimořádné obtížnosti zadání (Nørgaard) a přijaté objednávky (Lhotský). To vše s ambicí vytvořit snímek s velikým přesahem.

Trailer
Anketa
Vyplněním nám pomůžete váš filmový TOP výběr nasadit do největších sálů. Děkujeme.