Vojna Ztohoven
Vojna Ztohoven Sekce Česká televize

Projekci ve čtvrtek od 12:30 ve Spolkovém domě uvede režisérka Petra Nesvačilová. - - - - - - - - Uvádíme v rámci projektu "Zase spolu / Wieder zusammen" podpořeného z Evropského fondu pro místní rozvoj Interreg Rakousko - ČR

Čtvrtek 5.8.|12:30|SPOLKOVÝ DŮM
Pátek 6.8.|15:00|SÁL INSTITUT 1
Neděle 8.8.|17:15|SPOLKOVÝ DŮM

Dokument|2020|Česko|80 min.

Režie: Petra Nesvačilová

Hrají: umělecká skupina Ztohoven, Vojna a další

Projekci ve čtvrtek od 12: 30 ve Spolkovém domě uvede režisérka Petra Nesvačilová.

Časosběrný dokument o české umělecké skupině Ztohoven a ruské Vojně v průběhu dvou let po iniciační akci vyvěšení obřích červených trenýrek na Pražském hradě.
Dvacátého září 2015 zavlály nad Pražským hradem na místo prezidentské standarty obří rudé trenýrky. Jak se později ukázalo, vyvěsili je tam v rámci svého projektu „Prezidentovo špinavé prádlo“ členové umělecké skupiny Ztohoven. Záběry s kominíky lezoucími po střeše a vyměňujícími vlajku, stejně jako záběry pořízené technologií GoPro na samotné střeše sídla českých králů, brzy zaplnily nejen český mediální prostor a mluvčí prezidenta celou akci prohlásil za důkaz „fašizace pražské kavárny“. Následně Správa Pražského hradu zažalovala účastníky projektu a rozeběhl se soud, ve kterém mj. stát požadoval odškodné za „újmu na svém soukromí“. Členové skupiny o víkendu před ním standartu rozřezali a v rámci dalšího projektu nazvaného „Decentralizace moci“ jednotlivé kousky rozdali občanům spolu s určitými sumami digitální měny Bitcoin. A k soudu se dostavili v čamarách, které upomínaly na akce Omladiny na konci 19. století.

Petra Nesvačilová sledovala přípravy tří členů skupiny na soud, samotné soudní přelíčení i přípravu projektu „Decentralizace moci“. Získala od skupiny Ztohoven i tajné materiály z vyvěšování červených trenek na Pražský hrad a ukrytí standarty. Zajímavou částí dokumentu je potom situace kolem členů umělecky-diverzní ruské skupiny Vojna, kteří jsou hledáni Interpolem, a kteří se v České republice ukrývali. I za pomoci členů skupiny Ztohoven. V prvních počátcích je skupina Ztohoven vnímala jako příjezd Rolling Stones. Starali se o ně, ukrývali je ve svých bytech, kupovali dětské pleny, a mezitím s nimi probíhal soud ohledně vyvěšení trenýrek na Pražský hrad. 18. září 2016 byl Oleg Vorotnikov zadržen v Karlíně českou policií a následně po propuštění skupinu Ztohoven kritizoval. Jak se liší Vojna od Ztohoven? A proč skupina Ztohoven Vojně pomáhala? Co je vedlo k tomu opět riskovat? Mají členové Ztohoven v sobě něco jako morální imperativ, který je nutí jednat, když to tak cítí a považují za nutné?

Dokument Petry Nesvačilové popisuje nejen konkrétní vazby a myšlenky určité mikroskupiny umělců, ale v další vrstvě může být velmi barvitou zprávou o stavu současné společnosti v České republice a v porovnání s Ruskem vlastně i v Evropě. Skupina Ztohoven je umělecké seskupení, které jedni nenávidí a druzí milují. Jejich trenýrky se staly fenoménem až tak, že prezident Miloš Zeman po dvou letech dne 14. 6. 2018 odpověděl skupině Ztohoven zapálením těchto trenýrek za pomoci hasičské služby ČR. Dnes je skupina Ztohoven již dva měsíce mimo podmínku. Oleg Vorotnikov se svojí rodinou se ukrývá někde v Evropě. Miloš Zeman je stále na hradě a Vladimír Putin doma v Rusku

Trailer