Milí přátelé,

píšete nám a ptáte se, jak to letos vypadá s festivalem. Úplně vás chápeme, léto se blíží a chtělo by to alespoň nějaký plán. Podívali jsme se tedy do naší křišťálové koule, protože její prognózy jsou spolehlivější než informace vlády, a se Slavonice Festem 2021 se to má momentálně takhle:

Festival připravujeme, a pokud v létě nebude platit nějaký generální zákaz kulturních akcí, tak festival bude. Termín je stanovený opět na začátek srpna, od středy 4. do neděle 8. V jakém rozsahu se Slavonice Fest letos uskuteční, to teď ale nedokáže odhadnout nikdo. Nepočítáme s tím, že by v létě padly všechny restrikce a hygienická opatření. Proto připravujeme letošní ročník sice komornější než v letech před pandemií, ale výrazně větší a pestřejší, než bylo jeho loňské Korona TORZO. Plánujeme, že se letos zase vrátíme i do rakouského Kulturbrücke Fratres.

Víc nám dnes naše křišťálová koule neprozradila. Sledujte proti i nadále náš Facebook a web, o všech novinkách vás budeme informovat. Doufáme, že to budou už jen samé dobré zprávy.

Hodně zdraví všem, držte se a těšíme se na vás v létě!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


O festivalu

Filmové projekce budou stejně jako v minulých šest letech soustředěné do centra renesančních Slavonic a Kulturbrücke Fratres. 8 kinosálů a letni kino Cinestar na náměstí nabídnou na 70 filmů z celého světa. Hudební část festivalu bude stejně jako v roce 2019 jak ve Slavonicích, kde se na Kulturák  Stage odehrají velké večerní koncerty a tradiční noční after party s předními DJ´s , tak i v oblíbené hudební Stodole Maříž, kam si zajedeme festivalovým autobusem na pohodové odpolední koncerty. Výstavy umění přivítají diváky jak v rakouském Fratres tak i v mařížské kapli a přilehlé zahradě, Spolkovém domě nebo Festivalovém centru ve Slavonicích.

Ať už strávíte čtyři dny v kině, protancujete večery na koncertech a noci na afterparty, nebo si dáte pohodový mix toho všeho, zůstává spojení filmů, přátelské atmosféry, umění, hudby, přírody, renesančního města a letního relaxu hlavním mottem Slavonice Festu i pro rok 2021. 

Festival ani letos nebude soutěžní. Kromě Ceny odborné poroty pro nejlepší snímek z doprovodné sekce studenstkých filmů bude jedinou cenou, kterou SLAVONICE FEST udělí, Cena diváků pro nejlepší film. V roce 2019 ji získal film ze  sekce Jaroslava Róny Boj sněžného pluhu s mafií režiséra Hanse Pettera Molanda. Kdo zvítězí letos, je jen na Vás.

             

O NÁS 

Organizátorem SLAVONICE FESTu je Filmová a televizní společnost Total HelpArt  T.H.A., reprezentovaná osobou filmového producenta a režiséra Ondřeje Trojana. Naše produkce stojí za vznikem mnoha českých filmů, mezi které se řadí mimo jiné Pelíšky, Horem pádem, Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích, Želary, Občanský průkaz nebo například animovaní Lichožrouti či poslední Trojanův film Toman. Jsme součástí kulturní generace okolo divadla Sklep volně sdružující desítky filmařů, hudebníků, výtvarníků, divadelníků. Ke Slavonicím máme hluboký vztah již od roku 1988, kdy zde divadlo Sklep koupilo zchátralý dům na náměstí, čímž jsme se stali průkopnickou naplaveninou v tehdy ostnatými dráty opevněném pohraničí.

Postupem času se naše komunita propojila s mnoha místními obyvateli i s pravidelně dojíždějícími cizinci. Mnozí z nás nalezli ve Slavonicích svůj nový domov. Dnes se zde scházejí lidé z celého světa. Není nic zvláštního, když se na pikniku na jedné z místních zahrad sejde japonská houslová virtuoska s tácem domácího suši, francouzský divadelník s demižonem vína, brněnský sochař a řezbář s kotlíkem rybí polévky a místní tesař s pečenou kachnou z vlastního chovu. Rádi bychom tento kosmopolitní zážitek prostřednictvím hudby a filmu zprostředkovali dalším lidem a ukázali tak světu přívětivou a otevřenou náruč vzájemné pospolitosti tohoto regionu. Naše akce nemá být měřením sil, nýbrž radostným happeningem, oslavou různopestré kultury, která má schopnost spojovat, což považujeme za zábavné a inspirující. Festival pořádáme ve spolupráci a s podporou města Slavonice.

 

O SLAVONICÍCH

Slavonice jsou příhraniční  město v Jihočeském kraji  s bohatou historií. Na gotických základech středu města stojí renesanční domy lemující dolní a horní náměstí a přilehlé okolí. Dochovaná sgrafita na průčelích domů vtiskávají Slavonicím unikátní a neopakovatelný ráz. Do Rakouska je to odsud tři kilometry a k historickému trojmezí Moravy, Čech a Rakouska jen o trochu víc. Slavonice, podobně jako Praha, mají multikulturní genius loci, protože od pradávna byly křižovatkou obchodních cest a vedle moravské, české a rakouské komunity zde žili i Židé, Italové, Němci…     Více o Slavonicích najdete na stránce Turistického informačního centra Slavonice.