Vítězné filmy Slavonice Festu 2022 promítáme dnes od 18:30 v Kulturáku

Vítěze vyhlásí a ceny z keramiky Maříž Jana Boháče předá symbolicky před projekcí ředitel festivalu Ondřej Trojan.

 cenu diváků Slavonice Festu  získal film ze sekce World  QUO VADIS, aIDA

Quo vadis, Aida?

Drama |2020| Bosna a Hercegovina / Rakousko / Rumunsko / Nizozemsko / Německo / Polsko / Francie / Norsko / Turecko
Režie:
Jasmila Žbanić
Hrají: Jasna Đuričić, Izudin Bajrović, Boris Ler, Johan Heldenbergh, Raymond Thiry, Boris Isakovič, Emir Hadžihafizbegovič

Je rok 1995 a Aida pracuje jako překladatelka pro OSN ve Srebrenici. Její rodina je mezi tisícovkami místních, kteří hledají v „bezpečné zóně" OSN útočiště před srbskou armádou. Pár hodin od míst, kde s oblibou trávíme letní dovolené, se schyluje k největší evropské tragédii od konce druhé světové války. Při vyjednáváních si Aida postupně uvědomuje vážnost situace. Jde o osud města i o život jejích milovaných. Podaří se jí je zachránit? Nekompromisní a zároveň hluboce lidský snímek režisérky Jasmily Žbanić svou emoční silou dalece předčí většinu válečných filmů. Nesoustředí se totiž na vykreslení násilí, ale na příběh konkrétní ženy a nepředstavitelná dilemata, která před ní válka staví. Film Quo Vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a je nominovaný na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Nejlepším studentským snímkem je krátkometrážní film WHITE ROOM Jakuba Jiráska z pražské FAMU.

O vítězi rozhodla porota ve složení: režisérka Alena Činčerová, producentka Kateřina Černá a režisér Michal Nohejl.

Krátký film oscilující na pomezí hraného a dokumentárního filmu seznamuje diváka s nepříliš známou mučící metodou zvanou white room torture. Ta spočívá v uzavření vězně do cely, ve které je vše bílé, svítí zde konstantní bílé světlo a k jídlu je podávána pouze bílá rýže. Jedním z vedlejších účinků této tortury je postupné mazání vězňovy vizuální paměti. Právě to je ústředním motivem filmu, který čerpá z výpovědí anonymního íránského politického vězně. Ten v roce strávil v bílé cele v Evinu 8 měsíců a posléze si nemohl vybavit už ani obličej svých vlastních rodičů.