Zahájení Slavonice Festu - co nás letos čeká, zjistíte - ZDE

Slavonicefest - zahájení

17:00 ZAHRADA ZA MAŘÍŽSKÝM KOSTELÍKEM

Setkání u expozice Martina Ceplechy

Vystoupení legendární literární formace KVAŠŇÁK.

18:00 KOSTELÍK MAŘÍŽ

Vernisáž výstavy akademické malířky Kláry Sedlo 
"24 snů za vteřinu"

 

 

Těšíme se na vás!                                                         Změna programu vyhrazena.

ČERVENÁ - ORANŽOVÁ - MODRÁ
Před začátkem každé projekce zde i ve webové aplikaci (načtěte si QR nebo jděte na  http://app.slavonicefest.cz/)  uvidíte barevně rozlišenou předpokládanou obsazenost sálů. Budete si moct na poslední chvíli vybrat film, na který se s největší pravděpodobností dostanete.

UPOZORNĚNÍ
MISTO V SÁLE, KTERÉ ZAUJMETE, JE VAŠE POUZE NA DANOU PROJEKCI.
Není možná jeho rezervece na další film, a to ani pomocí bundy nebo deštníku! Děkujeme za ohleduplnost.

VÝstava obrazů

KLÁRA SEDLO            "24 snů za vteřinu"                                  kostel MAŘÍŽ

Vernisáž výstavy akademické malířky Kláry Sedlo v rámci zahájení festivalu ve středu 3. 8. od 17 hodin.

Znáte ten pocit, když usínáte a před očima se vám míhají úryvky z dnešních zážitků, vzpomínky, myšlenky a vize? To vše se postupně prolíná do bizarní kompozice, která vás přenese do říše spánku – a nebo vám nedá spát. Dostáváte se totiž na kraj svého podvědomí, kde se skrývají netušené věci…
Přesně na této hranici – snu a reality – se pohybuje tvorba Kláry Sedlo. Obrazy, které můžete na výstavě vidět jsou jakýmsi průřezem, ochutnávkou jejího způsobu vyjadřování a vidění světa. Jedná se humorné, podivné, někdy mystické až strašidelné výjevy, zkrátka sny, které si můžete užít za bdělého stavu.

"Jako děti vidí ve věcech často živé objekty, i já stavím své obrazy z předmětů, které v mém vidění světa personifikují a symbolizují emoce, chování nebo touhy. Především mě fascinují všechny ty zbytečné, roztomilé věci, které si jako dospělí kupujeme, abychom zahnali pocit smutku. Jejich zobrazení je pro mě symbolem povrchního způsobu myšlení.

Tato povrchnost je mé stěžejní téma. Fascinuje mě, že lidé mají strach hledat skutečnou podstatu věcí a radši zůstávají v pohodlných schématech. Příliš často hledáme jednoduchá řešení. A to je přesně to, co mé obrazy nenabízí. Jsou naopak plné. Plné symbolů, skrytých příběhů, podivných vztahů a nutí se ptát. Nutím diváka hledět na obraz, kde nic není, jak se zdá. Je zde něco znepokojivě komplikovaného, co je třeba odhalit. Je to obraz, který - paradoxně - neuklidňuje, přes všechny ty krásné věci, které jsou na něm zobrazeny.

Vizuálně se snažím pracovat s obrazem abstraktně, byť zobrazuji realisticky. Ty dvě věci se nevylučují. Manipuluji s výjevy jako s koláží a vždy zvažuji nejen to, co namalovat, ale též kam a jak. Nesnáším trendy redukci obrazu. Obohacení dává mnohem více možností, jak s dílem pracovat.

A tak se snažím vytvořít si vlastní výtvarný „jazyk“, protože žádný z těch, co existují, úplně nesedí mým slovům." KLÁRA SEDLO www.klarasedlo.com 

Absolventka pražské AVU (prof. Rittstein, prof. Petrbok). Žije a tvoří v Praze. Svá díla vystavovala na mnoha výstavách, jak v České republice, tak v zahraničí. Je finalistkou BBA Art Prize 2019 a ceny Mostyn Open 21.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DEBATA S ČESKÝMI NOVINÁŘI                                  PÁTEK  5. 8. / 19:00 / ViP Gril Besídka               

Dezinformace v době války

Zveme vás na debatu s českými novináři na stále aktuálnější téma dezinformací jako zbraní v hybridní válce.

Novinářský inkubátor uvádí ve spolupráci se SLAVONICE FESTem a za podpory Velvyslanectví USA v Praze  již třetí festivalovou novinářskou debatu. Ta letošní bude hledat odpovědi na otázky: Jak se mění naše mediální obezřetnost před ruskými a čínskými dezinformacemi? Jsme svědky nového velmocenského uspořádání světa? Jaké nároky klade ruská agrese na Ukrajině na práci novinářů? Na co bychom se měli připravit v souvislosti s čínskou expanzí a kulturně-ekonomickými zájmy?

Hosty debaty budou:                                                   

MICHAL KUBAL
moderátor Událostí a vedoucí zahraniční redakce České televize, který na jaře letošního roku působil jako zpravodaj ČT v Ruskem napadené Ukrajině. Je nositelem Ceny Ferdinanda Peroutky a Novinářské křepelky.

KATEŘINA PROCHÁZKOVÁ
analytička projektu Sinopsis, projektu fungujícího ve spolupráci se sinologií FF UK v Praze. Dříve působila jako redaktorka zahraniční redakce České televize a zpravodajka Českého rozhlasu v Asii. Zhruba deset let žila v Hongkongu, Taipeji či Pekingu.

VERONIKA KRÁTKA ŠPALKOVÁ
analytička programu Kremlin Watch think-tanku Evropské hodnoty, popíše hlavní aktéry proruské dezinformační scény u nás.

TOMÁŠ BOUŠKA
zakladatel Novinářského inkubátoru. Přednáší na New York University Prague. Od roku 2010 vede Spolek Političtí vězni.cz. Bude moderátorem letošní debaty.

ONDŘEJ TROJAN
režisér, producent a zakladatel festivalu se debaty zúčastní za Slavonice Fest.

Vstup volný, gril i bar otevřený, styl debaty neformální:) Všichni jsou vítáni!

PLAYSTATION NA SLAVONICE FESTU

Dlouholetý Hlavní partner  Slavonice Festu PlayStation CZ  se vrací  na místo činu. Na slavonickém náměstí v prostoru Letního kina vyroste opět modrá PlayStation herní zóna, ve které si budete moct zahrát na nové herní konzoli PS5. Druhou zónu pak najdete v prostoru Festivalového centra.To nebude mít chybu! Super hry, zábava, napětí, adrenalin a mnohem víc. Zkrátka TOHLE VŠECHNO NA VÁS ČEKÁ:Slavonice Fest pro děti

Nejen dospělé, kterým je určený, ale i děti to našem  festivalu dost baví. Proto už od druhého ročníku pro ně připrvujeme malý dětský program. Můžete s nimi vyrazit do kina na dětské filmy, odpolední koncerty do Stodoly Maříž, na výstavu, fajn je i hřiště u Kina Stodola a hlavně naše odpolední dětská výtvarná dílna. 

ČESKÁ TELEVIZE PRO NEJMENŠÍ (ČTN)
Spolu s naším programovým partnerem ČESKOU TELEVIZÍ jsme v Sále Institut 1 připravili od čtvrtka do soboty od 10 hodin promítání pro malé diváky. Děti uvidí animovaný seriál Kdopak by se čertů, veselý  seriál s Pavlem Zedníčkem o zdravé výživě Ke stolu! Servíruje Servác! a  televizní pohádku Jak si nevzít princeznu. Na tuto sekci je vstup zdarma

S DĚTMI DO KINA (DK)
Myši patří do nebe, Tajemství staré bambitky 2 a Můj soused Totoro - filmy z této sekce jsou v programu označené zkratkou DK. Ceny vstupenek a slevy pro děti najdete ZDE.

FESTIVALOVÁ TVŮRČÍ DÍLNA
Od čtvrtka do soboty od 15 do 17 hodin si můžou děti zatvořit pod vedením lektorky Kláry, která je s námi už od prvních ročníků, v naší tvůrčí dílně v prvním patře školy na náměstí. Opět budou společně vytvářet malý animovaný film. Děti do 6 let z důvodu bezpečnosti pouze v doprovodu rodiče. Vstup zdarma.

 

Výstava fotografií      

Jaroslav Malík             Moje malá próza Róza a 14 zastavení               Festivalové centrum - Institut Slavonice                     

 

"Zaprášený ateliér, matnice 30×40. Strkám do huby lahváč, koušu do špeku a čučím na obrázek vzhůru nohama – tedy na té matnici. Hodinku, dvě exponuji, někdy půl dne / a pak, že je fotografie dílem okamžiku/. A protože je každá fotografie složena z desítek a dnes již stovek jednotlivých záběrů, dovedete si představit toho špeku. Zátiší je pro mne nekonečné plynutí času. Lidé, události a věci přicházejí, prolínají se a míjejí, zanikají a zůstávají. Zátiší jsou pro mne staré věci a jejich osudy....  Fascinuje mne veteš a haraburdí. Svou minulostí a osudem. Já je znovu ožívám. Ožívám na fotografiích do nové reality, do fantaskní imaginativní působivosti. Vše zařadím do nikdy neukončitelného cyklu „ Moje malá próza Róza.“ Po čase ty fotografie opět předělávám, něco přidám, něco uberu. Žádná fotografie nebyla, není a nikdy nebude hotova.... !" Jaroslav Malík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Petr Nikl, honza Sakař         kabinet doktora niklase          GALERIE MASNA   

 

Instalace Petra Nikla šitá na míru MASNY. 

Kožené a skleněné masky a další inventář dr. Niklase, doplněno portréty na plech od Honzy Sakaře. Takové horrorové doupě blázna.
Vernisáž výstavy proběhne v předvečer festivalu, v úterý 2. srpna od 18 hodin.

 

Galerii MASNA Abbé Libanského najdete u Horního náměstí nedaleko kašny sv. Floriana v ulici B. Němcové.